Skuteczne działania marketingowe

Skuteczne działania marketingowe

Przy prowadzeniu własnej działalności musimy pamiętać, aby nasze działania marketingowe były skuteczne. Każda firma potrzebuje reklamy, a skuteczne działania marketingowe to podstawa, która pozwala na dotarcie do nowych potencjalnych klientów. Jednak nie każdy wie, w jaki sposób prowadzić te “skuteczne działania marketingowe”, aby były one naprawdę skuteczne i efektywne. Nie jest to wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. W tym artykule opisujemy jak zoptymalizować działania, by dawały jak najlepsze efekty, a jednocześnie nie pochłaniały ogromnej ilości pieniędzy. Jeśli jesteś ciekawy, to zapraszamy do lektury!

Co dokładnie kryje się pod pojęciem marketingu?

Marketing to pojęcie, które definiowane jest na różne sposoby. Do podstawowych definicji tego słowa należy ta stworzona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Marketingu mówiąca, że to wszelkie działania służące tworzeniu, komunikowaniu oraz dostarczaniu produktów mających wartość dla klienta i partnerów. Jednak aktualnie o wiele większą popularność zdobywa tak zwana menadżerska definicja marketingu.

Według niej jest to skuteczne działania marketingowe mają na celu zwiększyć sprzedaż pewnych produktów lub usług. Jest to bardzo szerokie pojęcie, które ciężko jednoznacznie zdefiniować. Jedno jest jednak pewne. Marketing nie powinien być ślepo utożsamiany tylko i wyłącznie ze sprzedażą i nachalnymi reklamami. Ma on ogromne znaczenie na każdym szczeblu organizacji, jest swego katalizatorem wszelkich zmian i filozofią biznesu. Dodatkowo istnieje wiele rodzajów marketingu, a nowe wciąż się tworzą, przede wszystkim w wyniku postępującej cyfryzacji i rozwoju technologii. Możemy wyróżnić między innymi:

 • Marketing internetowy
 • Ambient marketing
 • Contentmarketing
 • Marketing afiliacyjny
 • Marketing cyfrowy
 • Marketing mobilny
 • Marketing narracyjny
 • Marketing sensoryczny
 • Social mediamarketing
 • Marketing wielopoziomowy zwany również MLM

Jak prowadzić skuteczne działania marketingowe?

Jeśli w ogóle chcemy mówić o tym, czym są skuteczne działania marketingowe, warto najpierw określić, czego potrzebuje nasza firma. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie celów, a następnie grupy odbiorczej. Kim są nasi klienci? Gdzie można ich znaleźć? Niezbędne jest stworzenie profesjonalnego planu marketingowego, który pozwoli sprawnie realizować ustalone cele.

Działania „na oślep” nigdy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a często mogą przynieść wręcz więcej szkody niż pożytku. Warto również zastanowić się nad powierzeniem tego zadania profesjonalnej agencji marketingowej. Tego typu firmy nie tylko zatrudniają odpowiednich specjalistów, ale dodatkowo posiadają profesjonalne narzędzia ułatwiające prowadzenie skutecznych kampanii marketingowych.

Marketing internetowy czy tradycyjny, co wybrać?

Odpowiednie dopasowane działania marketingowe są w stanie przynieść niesamowite efekty w zakresie prowadzenia praktycznie każdego rodzaju biznesu. Mądrym posunięciem jest przeprowadzenie wstępnego rekonesansu działań, które mogą być realizowane na rynku dla uzyskania oczekiwanych efektów. W zależności od branży czasami lepszym wyborem będzie prowadzenie bardziej tradycyjnego marketingu niż skupianie się tylko i wyłącznie na sieci. Pamiętajmy bowiem, że skuteczne działania marketingowe, to nie tylko te prowadzone w Internecie. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem może okazać się rozniesienie ulotek w najbliższej okolicy. I dzięki temu pozyskamy wielu nowych klientów.

Jednak warto pamiętać, że marketing internetowy z roku na rok rośnie w siłę i umacnia swoją pozycję na rynku. Każdego dnia w sieci przebywają miliony użytkowników i dobrze jest się im pokazać i przyciągnąć ich uwagę. Najrozsądniejszym podejściem jest nie skupianie się tylko na jednej formie marketingu, a łączenie kilku z nich, w zależności od potrzeb. Takie podejście pozwoli na dotarcie do największego grona odbiorców.

W jaki sposób mierzyć skuteczność działań i analizować postępy?

W wielu firmach marketing opiera się na serii prób i błędów. Niby nic w tym zaskakującego, ale takie działania są po prostu nieskuteczne i często przyczyniają się do marnowania sporej ilości funduszy. Podczas opracowywania planu działań marketingowych warto określić również sposób ich oceny. Część działań na pewno uda określić się z pomocą odpowiednich narzędzi, wykresów, czy na podstawie licz. Wiele firm, które nie chce tracić pieniędzy powierza kampanie marketingową agencji marketingowej, która jest wyspecjalizowana w tego typu działaniach. Pozwala to zwiększyć szanse, że działania które będziemy prowadzić, będziemy mogli określić jak skuteczne działania marketingowe, a przez ich skuteczność będziemy rozumieć pozyskiwanie nowych klientów.

W świecie marketingu internetowego zadanie to jest ułatwione dzięki takim narzędziom jak Google Analytics, bit.ly czy Brand24. Czasami jednak efekt działań trzeba oszacować po prostu intuicyjnie, szczególnie jeśli prowadzimy tradycyjne kampanie lokalne np. rozdawanie ulotek. Natomiast jeśli działania marketingowe zostaną powierzone profesjonalnej agencji, to również w jej gestii będzie przygotowanie odpowiednich raportów dotyczących efektywności kampanii.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

One thought on “Skuteczne działania marketingowe

 1. Skuteczność działań marketingowych często zależy od celu, który sobie stawiamy. Ta sama kampania w zależności od celu raz może być uznana za skuteczną, a w innym przypadku – za nieskuteczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *